Firestone High School | ||||
2003 Bill Dies Memorial Tournament | ||||
Results: 160 | ||||
January 17 - 18, 2003 | ||||
[Home] | [Pairings] | [Brackets] | [Teams] | [Weights] | [Photos] |
Championship - 1st round |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
A.J. Aeschlimann | Tuslaw | Fall | Mack Davis, (12) | Buchtel | 4:49 |
Tom Sustersic | Revere | Def | Jordan Rollins, (12) | Coventry | INJURY |
Bruce Brinkman | Chippewa | Fall | John Martin, (12) | Kenmore | 4:58 |
Greg Resh | Crestwood | Fall | Josh Gray, (12) | Brunswick | 1:42 |
Michael Joseph | Norton | Fall | Will Seigfreid, (11) | Anthony Wayne | 1:35 |
Andrew Hill | Tallmadge | Fall | John Hartley, (9) | Mogadore | :54 |
Luke Bardo | West Branch | Fall | Danny Clegg, (10) | Southeast | 1:18 |
Luke Majestic | Medina Highland | Fall | Jake Hartman, (12) | Canfield | 2:05 |
Nate Kennedy | Manchester | Fall | Paul Ceja, (10) | Firelands | :38 |
Erik Rausch | Brecksville | M-Dec | Danny O'Dell, (10) | Copley | 11-2 |
JT Miller | Garfield Hts | Fall | Ed LoBuglio, (12) | Medina | 4:56 |
Chris Cutright | Springfield | M-Dec | Donald Belford, (9) | Olmsted Falls | 11-0 |
Blake Fahrney | Northwest | Fall | Zack Arnold, (11) | Firestone | 4:57 |
Chad Beck | Green | M-Dec | Todd Corley, (12) | Hoban | 13-5 |
Championship - 2nd round |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
A.J. Aeschlimann | Tuslaw | Fall | Tom Sustersic, (12) | Revere | 4:47 |
Bruce Brinkman | Chippewa | Fall | Jason Grosseibl, (12) | Hubbard | 1:01 |
Michael Joseph | Norton | Fall | Greg Resh, (12) | Crestwood | 1:25 |
Andrew Hill | Tallmadge | Dec | Luke Bardo, (11) | West Branch | 9-8 |
Luke Majestic | Medina Highland | Fall | Nate Kennedy, (9) | Manchester | 2:38 |
JT Miller | Garfield Hts | Dec | Erik Rausch, (12) | Brecksville | 3-0 |
Blake Fahrney | Northwest | Dec | Chris Cutright, (12) | Springfield | 7-2 |
Chad Beck | Green | Fall | Josh Nasca, (9) | Jefferson Area | 1:27 |
Consolation - 1st round |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Mack Davis | Buchtel | Forf | Jordan Rollins, (12) | Coventry | |
Will Seigfreid | Anthony Wayne | Dec | Josh Gray, (12) | Brunswick | 6-1 |
Danny Clegg | Southeast | Fall | John Hartley, (9) | Mogadore | :30 |
Paul Ceja | Firelands | Forf | Jake Hartman, (12) | Canfield | |
Ed LoBuglio | Medina | Dec | Danny O'Dell, (10) | Copley | 7-1 |
Donald Belford | Olmsted Falls | Dec | Zack Arnold, (11) | Firestone | 11-5 |
Consolation - 2nd round |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Mack Davis | Buchtel | Def | Josh Nasca, (9) | Jefferson Area | INJURY |
Chris Cutright | Springfield | Fall | John Martin, (12) | Kenmore | 2:25 |
Erik Rausch | Brecksville | Dec | Will Seigfreid, (11) | Anthony Wayne | 12-6 |
Nate Kennedy | Manchester | M-Dec | Danny Clegg, (10) | Southeast | 8-0 |
Luke Bardo | West Branch | Fall | Paul Ceja, (10) | Firelands | 3:16 |
Ed LoBuglio | Medina | Dec | Greg Resh, (12) | Crestwood | 9-6 |
Donald Belford | Olmsted Falls | Fall | Jason Grosseibl, (12) | Hubbard | 2:29 |
Tom Sustersic | Revere | Fall | Todd Corley, (12) | Hoban | 1:28 |
Championship - Quarterfinals |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
A.J. Aeschlimann | Tuslaw | M-Dec | Bruce Brinkman, (11) | Chippewa | 9-0 |
Michael Joseph | Norton | Def | Andrew Hill, (9) | Tallmadge | |
JT Miller | Garfield Hts | Dec | Luke Majestic, (12) | Medina Highland | 7-6 |
Chad Beck | Green | T-Fall | Blake Fahrney, (10) | Northwest | 17-0 |
Consolation - 3rd round |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Chris Cutright | Springfield | Dec | Mack Davis, (12) | Buchtel | 7-3 |
Erik Rausch | Brecksville | Fall | Nate Kennedy, (9) | Manchester | 1:39 |
Luke Bardo | West Branch | Dec | Ed LoBuglio, (12) | Medina | OT 4-2 |
Tom Sustersic | Revere | M-Dec | Donald Belford, (9) | Olmsted Falls | 13-1 |
Consolation - 4th round |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Chris Cutright | Springfield | Def | Andrew Hill, (9) | Tallmadge | |
Bruce Brinkman | Chippewa | Dec | Erik Rausch, (12) | Brecksville | 4-3 |
Luke Bardo | West Branch | Dec | Blake Fahrney, (10) | Northwest | 10-7 |
Tom Sustersic | Revere | Def | Luke Majestic, (12) | Medina Highland | INJURY |
Championship - Semifinals |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
A.J. Aeschlimann | Tuslaw | M-Dec | Michael Joseph, (12) | Norton | 9-0 |
Chad Beck | Green | Dec | JT Miller, (11) | Garfield Hts | 5-3 |
Consolation - 5th round |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Bruce Brinkman | Chippewa | Dec | Chris Cutright, (12) | Springfield | 5-3 OT |
Tom Sustersic | Revere | Dec | Luke Bardo, (11) | West Branch | 11-5 |
Consolation - Semifinals |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
JT Miller | Garfield Hts | Dec | Bruce Brinkman, (11) | Chippewa | 11-6 |
Michael Joseph | Norton | Dec | Tom Sustersic, (12) | Revere | 8-5 |
Finals |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Bruce Brinkman | Chippewa | Fall | Tom Sustersic, (12) | Revere | 3:31 |
JT Miller | Garfield Hts | Dec | Michael Joseph, (12) | Norton | 6-1 |
A.J. Aeschlimann | Tuslaw | M-Dec | Chad Beck, (11) | Green | 8-0 |
[Home] | [Pairings] | [Brackets] | [Teams] | [Weights] | [Photos] |
Tourney Contact Ken Dies 00000 e-mail: ken@dieselectric.com |
Publisher Preferred Educational Software 9585 Woodgate Lane Byron IL 61010 Phone: (888) 959-2016 e-mail: cotterk@pes-sports.com
|