Firestone High School | ||||
2003 Bill Dies Memorial Tournament | ||||
Results: 145 | ||||
January 17 - 18, 2003 | ||||
[Home] | [Pairings] | [Brackets] | [Teams] | [Weights] | [Photos] |
Championship - 1st round |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Matt Fearon | Kirtland | Fall | Zach Switzer, (10) | Anthony Wayne | 3:54 |
Lex Golden | Green | Fall | Chris Finefrock, (10) | Northwest | 3:06 |
Nate Hershberger | Barberton | Def | Steve Pitts, (11) | Canfield | |
Clint Marsh | Southeast | Dec | Shawn Steiner, (12) | Kenmore | 11-4 |
Justin Berdysz | Garfield Hts | Fall | Eric McKinney, (12) | Firelands | 4:30 |
Andy Henley | Springfield | Fall | Sean Ryan, (9) | Jefferson Area | 2:55 |
Thomas Smith | Chippewa | Fall | Trevor Shaver, (9) | Revere | 4:46 |
Greg Hooper | Manchester | Fall | Cori May, (9) | Coventry | 2:46 |
Corey Penny | Firestone | Dec | Chris Spear, (10) | Hubbard | 10-5 |
Brandon McEntire | Medina Highland | Fall | Jesse Sickle, (12) | Copley | 5:31 |
Scott Joseph | Norton | T-Fall | Steve Eickelman, (11) | Hoban | 18-1 |
Championship - 2nd round |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Matt Fearon | Kirtland | M-Dec | Lex Golden, (10) | Green | 20-8 |
Eric Martin | Tuslaw | Dec | Nate Hershberger, (11) | Barberton | 6-5 |
Levi Bardo | West Branch | Fall | Clint Marsh, (11) | Southeast | 1:05 |
Justin Berdysz | Garfield Hts | Dec | Andy Henley, (12) | Springfield | 4-1 |
Thomas Smith | Chippewa | T-Fall | Dan Groff, (12) | Olmsted Falls | 19-2 |
Greg Hooper | Manchester | Dec | Corey Penny, (11) | Firestone | 7-1 |
Brandon McEntire | Medina Highland | Fall | Marty Yungmann, (11) | Crestwood | 1:35 |
Scott Joseph | Norton | Fall | Cameron Coleman, (10) | Brecksville | 1:08 |
Consolation - 1st round |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Zach Switzer | Anthony Wayne | T-Fall | Chris Finefrock, (10) | Northwest | 21-4 |
Sean Ryan | Jefferson Area | Fall | Eric McKinney, (12) | Firelands | 2:46 |
Chris Spear | Hubbard | Fall | Cori May, (9) | Coventry | 4:09 |
Consolation - 2nd round |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Zach Switzer | Anthony Wayne | Fall | Cameron Coleman, (10) | Brecksville | 2:28 |
Steve Pitts | Canfield | Fall | Marty Yungmann, (11) | Crestwood | 2:22 |
Shawn Steiner | Kenmore | Dec | Corey Penny, (11) | Firestone | 10-6 |
Sean Ryan | Jefferson Area | Fall | Dan Groff, (12) | Olmsted Falls | 1:51 |
Andy Henley | Springfield | Fall | Trevor Shaver, (9) | Revere | 4:04 |
Clint Marsh | Southeast | Fall | Chris Spear, (10) | Hubbard | 3:54 |
Nate Hershberger | Barberton | Fall | Jesse Sickle, (12) | Copley | 3:50 |
Lex Golden | Green | T-Fall | Steve Eickelman, (11) | Hoban | 15-0 |
Championship - Quarterfinals |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Matt Fearon | Kirtland | Fall | Eric Martin, (11) | Tuslaw | 3:51 |
Levi Bardo | West Branch | Dec | Justin Berdysz, (9) | Garfield Hts | 9-8 |
Thomas Smith | Chippewa | Fall | Greg Hooper, (9) | Manchester | 4:49 |
Scott Joseph | Norton | Fall | Brandon McEntire, (11) | Medina Highland | 2:28 |
Consolation - 3rd round |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Steve Pitts | Canfield | M-Dec | Zach Switzer, (10) | Anthony Wayne | 16-6 |
Shawn Steiner | Kenmore | Fall | Sean Ryan, (9) | Jefferson Area | 2:22 |
Andy Henley | Springfield | Fall | Clint Marsh, (11) | Southeast | 2:48 |
Lex Golden | Green | T-Fall | Nate Hershberger, (11) | Barberton | 18-2 |
Consolation - 4th round |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Justin Berdysz | Garfield Hts | Dec | Steve Pitts, (11) | Canfield | 5-3 |
Eric Martin | Tuslaw | Dec | Shawn Steiner, (12) | Kenmore | 10-3 |
Andy Henley | Springfield | Dec | Brandon McEntire, (11) | Medina Highland | 2-0 |
Lex Golden | Green | Dec | Greg Hooper, (9) | Manchester | 2-0 |
Championship - Semifinals |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Matt Fearon | Kirtland | M-Dec | Levi Bardo, (11) | West Branch | 19-8 |
Scott Joseph | Norton | Fall | Thomas Smith, (12) | Chippewa | 2:39 |
Consolation - 5th round |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Justin Berdysz | Garfield Hts | Dec | Eric Martin, (11) | Tuslaw | 10-7 |
Andy Henley | Springfield | Fall | Lex Golden, (10) | Green | 4:11 |
Consolation - Semifinals |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Thomas Smith | Chippewa | M-Dec | Justin Berdysz, (9) | Garfield Hts | 12-4 |
Levi Bardo | West Branch | Dec | Andy Henley, (12) | Springfield | 12-7 |
Finals |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Andy Henley | Springfield | Dec | Justin Berdysz, (9) | Garfield Hts | 7-3 |
Levi Bardo | West Branch | M-Dec | Thomas Smith, (12) | Chippewa | 17-8 |
Scott Joseph | Norton | M-Dec | Matt Fearon, (11) | Kirtland | 11-3 |
[Home] | [Pairings] | [Brackets] | [Teams] | [Weights] | [Photos] |
Tourney Contact Ken Dies 00000 e-mail: ken@dieselectric.com |
Publisher Preferred Educational Software 9585 Woodgate Lane Byron IL 61010 Phone: (888) 959-2016 e-mail: cotterk@pes-sports.com
|